Melisa Cytrynowa

(Ocimum basilicum L.)

Sztuka Kulinarna

Najczęściej spożywana jest w formie herbatki. Napój ze świeżej melisy  jest zdecydowanie bardziej aromatyczny niż przygotowany z suszu. Wspaniale komponuje się z Miętą. Na upalne dni z kilkoma kostami lodu, doskonale sprawdza się jako zdrowy napój gaszący pragnienie. Ze względu na walory smakowe świeże liście doskonale pasują do sałatek, nadając im cytrynowy smak. Dobrze zastępuje trawę cytrynową. Suszona melisa traci aromat cytrynowy.

Działanie Lecznicze

Działanie uspokajające, stosowana też w bezsenności, depresji oraz nerwicy
pomaga w bólach głowy, bólach menstruacyjnych i zespole przewlekłego zmęczenia
zmniejsza wzdęcia i gazy, pomaga przy rozstrojach żołądka i przewodu pokarmowego
zmniejsza napięcie jelita grubego, rozkurcza mięśnie gładkie jelit, działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo
pomaga w wywołaniu menstruacji
podczas gorączki schładza organizm
pobudza trawienie, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego
zwalnia napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, odpręża i regeneruje system nerwowy
maść z melisy łagodzi zranienia i ukąszenia przez owady
kompresy likwidują bolesne obrzęki
inhalacje pomagają przy atakach alergii i kaszlu
stosuje się ją również do płukania jasnych włosów przy wypadaniu i łupieżu
 

Pochodzenie

Rośnie dziko w Afryce Północnej (Maroko, Tunezja, Madera, Wyspy Kanaryjskie), Europie Południowej i w Azji (Azja Zachodnia i Środkowa, Kaukaz, Pakistan). Obecnie jest znana i uprawiana na całym świecie, również w Polsce.

 

Ciekawostki

W mitologii greckiej imię Melisa nosiła jedna z nimf, która tak się naprzykrzała swoją miłością Zeusowi, że zniecierpliwiony zamienił ją w pszczołę. Gdy zmarła, z pszczelego ciała wyrosła roślina o urzekającym zapachu, wabiąca do siebie wszelkie owady.

Inna wersja mitu opowiada, że Melisa nauczyła ludzi zbierać miód, a żeby był aromatyczny, przy ulach sadziła ziele o cytrynowej woni, nazywane melissophyllon – czyli miodowy liść.

W greckiej medycynie używano jej już 2 tysiące lat temu. Nazywano ją "radością dla serca", a Paracelsus nazwał ją "eliksirem życia" wierząc, że może ona całkowicie przywrócić człowiekowi nadwątlone siły.
Starożytni chętnie kąpali się w naparze z melisy, by nadać ciału miły zapach, aromatyzowali jej liśćmi wino, a także pocierano miejsca ukąszone przez pszczoły i osy.

W X wieku wraz z Arabami przywędrowała do Hiszpanii. Używano jej jako dodatku do napojów, potraw oraz do praktyk magicznych. Produkowane z niej medykamenty miały usuwać troski, tęsknoty, rozweselać strapionych, tchórzom dodawać odwagi, a wrogów zmieniać w przyjaciół.

Ziele chętnie hodowano w przyklasztornych ogrodach, a mnisi masowo produkowali z niego nalewki winne i spirytusowe. Melisę zalecano przy chorobach serca, żołądka, głowy, oczu i macicy.

W XVII wieku słynna stała się "karmelitańska dusza" – korzenna wódka z melisy, wytwarzana w tajemnicy przez paryskich karmelitów. Ufano, że pomoże na wszystko – od złych uroków, migren, podagry, katarów, bólów brzucha do histerii, dusznicy, krzywicy, kołatania serca i przywracania młodości.Melisa Cytrynowa


W zależności od sposobu dostawy proponujemy Państwu różne rodzaje płatności:
zamknij

PROMOCYJNE CENY NA SEZON 2018r.

TYLKO DLA ZAMÓWIEŃ HURTOWYCH ZŁOŻONYCH

DO KONCA GRUDNIA 2017r.

DONICZKA 9cm - CENA od 2,50zł

DONICZKA 12cm - CENA od 3,50zł

CENY "BRUTTO"

MINIMALNE ZAMÓWIENIE 1000szt.

DOSTAWA GRATIS NA TERNENIE POLSKI